- Etusivu
- Asuminen ja ympäristö
- Asuminen
- Vesi ja viemäri
Vesi ja viemäri
Savitaipale sijaitsee pohjavesialueella ja siksi täällä onkin laadukasta käyttövettä. Kunnan käyttövesi pumpataan kolmelta eri vedenottamolta vesijohtoverkostoon. Vesi on jo suoraan pumpattunakin täysin juomakelpoista, mutta varmuuden vuoksi veden pH:ta säädetään lähelle 7,5 – 8, ja lisäksi vesi desinfioidaan UV-valolla.
pH:lla kuvataan veden happamuutta. pH 7 on neutraali, alle 7:n mennessään vesi happanee, ja mennessään yli, on vesi emäksistä. Suurin merkitys pH:lla on kuitenkin vesijohtoverkoston kestävyyden kannalta, sillä osa vanhasta ja alkuperäisestä vesijohtoverkosta on valurautaisesta putkesta tehtyä. Valurauta syöpyy (ruostuu) herkemmin mikäli veden pH menee alle 7:n.
Vesitorni toimii vesijohtoverkoston paineistajana. Ei ole itsestään selvää, että vesi tulee hanasta, kun se kotona avataan. Vesilaitoksen pumput ’nostavat’ veden ensin vesitorniin säiliöön. Näin vesi on ylempänä kuin käyttöpiste missä vettä tarvitaan. Ja kun hana alempana avataan, tulee vesi luontaisen paineen avulla hanasta ulos. Näin vettä tulee koteihin myös sähkökatkon aikana ja pumppujen ollessa pois päältä.
Tiesitkö tämän?
-Vesilaitoksella on vesijohtoverkostoa n. 32.000 m eli melkein 32km!
-Vesijohtoliittymiä on nykyisellään n. 590 kpl
-Vettä pumpataan n. 280 m3 vuorokaudessa, tämä tekee n. 100.000 m3 vuodessa
-Vesitorniin mahtuu jopa 150 m3 vettä
Vesimittarin lukemat voit ilmoittaa paperisen ilmoituskortin lisäksi myös Lappeenrannan energian MinunEnergia-palvelussa.
Palvelun avulla voit seurata halutessassi myös palveluun liitetyn kiinteistösi (esim. koti tai mökki) energian- ja vedenkulutusta.
Palvelusta voit tilata myös maksuttomat ko. tuotteiden häiriötiedotteet. Palvelu on sinulle maksuton.
Palveluun pääset rekisteröimällä/kirjautumalla:
Lappeenrannan Energia - MinunEnergia - Kirjaudu
Voit ilmoittaa vesilukeman tästä:
MinunEnergia - Lukemien syöttö, kirjautuminen
Lisätietoja palvelusta antaa Lappeenrannan Energian asiakaspalvelu
Puh. 020 690 505
Vesilaitoksella on käytössä kolme pohjavedenottamoa
Pohjavesi alkaloidaan soodalla (Ph:n nosto) tai kalkkikivirouheella. Kaikki ottamot ja vedenkäsittelylaitos ovat varustettu veden desinfiointilaitteella, joka on toteutettu UV-valon avulla.
Vesijohtoverkostoa on noin 35 km. Vesilaitos toimittaa oman toiminta-alueensa lisäksi vettä myös Kaskeinkylän alueelle. Vettä pumpataan verkostoon noin 300 m3/d. Savitaipaleen vesilaitoksen vesi on hyvin pehmeää.
Kaikki vedenottamot ja vedenkäsittelylaitos ovat logiikkaohjattuja sekä kaukokäytön ja - valvonnan piirissä. Verkostovettä tarkkaillaan valvontatutkimusohjelman mukaisesti neljää kertaa vuodessa ja lisäksi vedenottamoilta raakavettä ja verkostoon lähtevää vettä kaksi kertaa vuodessa.
Veden kovuus
Savitaipaleen kunnan vesihuoltolaitoksen toimittaman veden kovuus on n. 1,5 - 2,5 °dH (0,35 - 0,66 mmol/l) eli vesi on hyvin pehmeä. Esimerkiksi astianpesukoneissa ei tarvitse käyttää aineita veden pehmennykseen. Pesuainepakkausten annosteluohjeita on syytä noudattaa.
Veden kovuus ilmoitetaan joko saksalaisina asteina, °dH tai millimooleina, mmol/l (1 mmol/l=5,6 °dH ). Vesi on hyvin pehmeä, jos kovuus 0 - 2,1 °dH (0 - 0,38 mmol/l), pehmeää, jos kovuus on 2,1 - 4,9 °dH (0,38 - 0,88 mmol/l) ja keskikovaa jos kovuus on 4,9 - 9,8 °dH (0,88 - 1,75 mmol/l)